W Muzeum Toruńskiego Piernika

150x110

Przy ulicy Strumykowej 4 w Toruniu trwa adaptacja dawnej fabryki pierników na Muzeum Toruńskiego Piernika. Postępują prace rozbiórkowe, wywożony jest gruz i demontowane są instalacje. Przebudowa przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.

5 lipca miasto podpisało z firmą Stawbud umowę na wykonanie adaptacji budynku przy ul. Strumykowej 4 na Muzeum Toruńskiego Piernika. Obecnie w miejscu dawnej fabryki pierników rodziny Weese trwają prace rozbiórkowe i wywożony jest gruz. - Zdemontowano już także dotychczasowe instalacje, ponieważ w budynku zamontowana zostanie nowa instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania i elektryczna – mówi Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w urzędzie miasta.

Prace rozbiórkowe zakończą się jeszcze w sierpniu, a od września budowlańcy planują rozpocząć izolację fundamentów metodą injekcji, czyli będą zabezpieczać je, wstrzykując środek zabezpieczający przed wilgocią w uprzednio wywiercone otwory. Wkrótce rozpocznie się też czyszczenie elewacji zewnętrznej budynku metodą piaskową.

Prace adaptacyjne przebiegają zgodnie z planem. Remont budynku ma zakończyć się jesienią 2014 r., Muzeum Toruńskiego Piernika ma być udostępnione zwiedzającym na początku 2015 r. Koszt adaptacji to ponad 3,4 mln zł.

***

250 lat temu przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu mieściła się fabryka pierników rodziny Weese. Budynek następnie przechodził różne koleje, ostatnio siedzibę miały tu m. in. organizacje pozarządowe, znajdowały się tam też lokale mieszkalne. Dziś, po latach, do dawnej siedziby wracają pierniki. Muzeum Toruńskiego Piernika powstanie na bazie wystawy „Świat toruńskiego piernika”, znajdującej się obecnie w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika. Ekspozycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Torunia, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię zaprezentowana została w okrojonej formie. Przy ul. Strumykowej 4 będzie więc okazja, by przedstawić ją w pełni: Muzeum Okręgowe zamierza wzbogacić wystawę o liczne obiekty znajdujące się w muzealnych magazynach (w zbiorach muzeum znajduje się np. jedna z największych kolekcji zabytkowych form piernikowych w kraju) oraz o kolejne systematycznie pozyskiwane eksponaty.